Preot Gheorghe Avârvarei

Preoți slujitori Ianuarie 3, 2012

Nume şi prenume:  Preot Gheorghe Avârvarei.

Data şi locul naşterii: 03.08.1982, oraşul Târgu-Neamţ, judeţul Neamţ, ca cel de-al patrulea copil in familia credincioşilor ortodocşi, Gheorghe şi Ana Avârvarei, din localitatea Pipirig, judeţul Neamţ, am primit la botez numele Gheorghe.

Domiciliul: strada David Creangă, nr. 320, comuna Pipirig, judeţul Neamţ.

Studii:

• 1988-1996, Şcoala Generală ,,Ion Creangă”, cu clasele I-VIII Pipirig.
  • 1997-2002, Seminarul Teologic Liceal Ortodox ,,Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamţ.
  • 2002-2007, Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Staniloae”-Iaşi, am susţinut examenul de licenţă in sesiunea iunie 2007, cu lucrarea ,,Postul - impărăteasa virtuţilor in imnografia ortodoxă”, obţinând titlul de licenţiat in teologie.
  • 2007-2009, studii aprofundate/ cursuri de master la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Staniloae”- Iaşi, secţia Istorică - practică.

Starea civilă: căsătorit in anul 2002 cu tânăra Violeta Vrânceanu; până in prezent avem un copil de 7 ani, George-Mihail.

Activitatea pastoral - misionară:

• 18.02.2003- hirotonit intru diacon de către I.P.S. Daniel, in paraclisul reşedinţei mitropolitane din Iaşi.
  • 19.02.2003- hirotonit intru preot de către I.P.S. Daniel, in paraclisul reşedinţei mitropolitane din Iaşi, ca slujitor pe seama Parohiei ,,Inălţarea Domnului”- Chiriţeni, comuna Hangu, judeţul Neamţ, Protopopiatul Ceahlău.
  • 2003-2011- preot paroh la Parohia ,,Inălţarea Domnului”- Chiriţeni, comuna Hangu, judeţul Neamţ, Protopopiatul Ceahlău.

Activitatea administrativ-gospodarească:

• 2003-2004- am desfăşurat lucrări de renovare la Ansamblul Bisericii ,,Sfântul Nicolae”-Chiriţeni şi la clopotniţa ( monumente istorice - 1829 ), precum şi la casa parohială existentă.
  • 2005-2006- am inceput lucrările de intocmire a proiectului pentru o nouă biserică parohială; am obţinut aprobările necesare, am pregătit terenul pentru inceperea lucrărilor, construind un zid de sprijin ( lungime-60 m., inălţime-3 m., lăţime-1,5 m.) pentru consolidarea terenului.
  • 29.08.2006- s-a sfinţit locul pe care s-a inceput construcţia noii biserici parohiale, de către un sobor de preoţi, in frunte cu P.C.Preot Protopop Mihai Damian.
  • 2006-2011- lucrări de construcţie la noua biserică parohială cu hramul ,,Sfântul Nicolae”, s-a turnat fundaţia şi temelia din beton armat, după care s-a ridicat biserica din bârne de brad, s-a acoperit cu tablă zincată, s-a tencuit in interior, s-au pus geamurile, s-a termoizolat şi tencuit exterior, s-au montat uşile, s-a montat instalaţia de incălzire centrală in pardoseală şi centrala, strănile sunt in lucru, este gata de pictură, se slujeşte in ea provizoriu.
  • 2007-2009, am ridicat o nouă casă parohială, din bolţari BCA şi lemn (parter şi etaj) care a fost finalizată in totalitate si sfinţită in data de 07.12. 2009, de către un sobor de preoţi, in frunte cu Părintele Protopop Mihai Damian.
  • în data de 19.12.2010, un sobor de preoţi, in frunte cu Părintele Protopop Mihai Damian, au binecuvantat lucrările la noua biserică, in care se slujeşte provizoriu.
  • în august 2010, am inceput şi construirea unei noi case sociale, care acum se afla in stadiul de finisare.
  • în data de 26.03.2011, am primit vizita Inaltpreasfinţitului Părinte Teofan, care a dăruit ambelor noastre biserici câte un nou Sfânt Antimis.

Activitatea educationala:

• 2003-2009- incă de la numirea in parohie, am predat disciplina Religie la Şcoala cu clasele I-IV Chiriţeni.
  • 2006-2007- am predat disciplina Religie la Şcoala Generală ,,Gavril Galinescu”, cu clasele I-VIII Hangu.

Limba materna: Limba Română.

Limbi straine: Limba Engleză cu abilitatea de a citi, a scrie şi a vorbi - nivel avansat.